Na tejto stránke nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa nášho krmiva LABANATO. V prípade, že tu odpoveď na svoju otázku nenájdete, neváhajte nás kontaktovať či už telefonicky, mailom alebo cez Facebook chat.

Čo sú to za studena lisované granule?

Naše granule LABANATO sú vyrábané metódou lisovania za studena, to znamená že všetky suroviny, v našom prípade losos, sladké zemiaky, ovocie a bylinky sa pomaly vysušia, jemne pomelú, zmiešajú dohromady a lisovaním za studena pri nízkej teplote sa vylisujú do tvaru peletky resp. granulky. Pri lisovaní nevystavujeme suroviny vysokým teplotám (teplota nepresahuje 60 stupňov Celzia), preto si zachovávajú svoju výživovú hodnotu, autentickú vôňu a chuť.

Prečo je taký dôležitý plynulý prechod na nové krmivo?

Žalúdok psa je citlivý, najmä ak ide o náhle zmeny krmiva. Preto potrebuje čas, aby sa na zmenu potravy adaptoval. Neodporúčame prejsť na nové krmivo zo dňa na deň. Je dôležité, aby ste mali dostatok pôvodného krmiva a prechádzali na nové krmivo postupne. Ak prejdete na nové krmivo veľmi rýchlo, môže to Vášmu psovi privodiť tráviace ťažkosti.

Vaše granule obsahujú len 35% sušeného lososa. Nie je to akosi málo?

To rozhodne nie je! Na to, aby sme mohli adekvátne porovnať obsah mäsa v našom krmive s obsahom mäsa v bežne dostupných komerčných krmivách, ktoré uvádzajú obsah mäsa v surovom stave, musíme najskôr prerátať buď sušené mäso na surové, alebo naopak, surové mäso na sušené. Ale poďme pekne po poriadku.

 

Aktuálne platná legislatíva umožňuje výrobcom krmív uvádzať obsah mäsa v krmive dvojakým spôsobom. A to v surovom (čerstvom) stave, teda v stave pred spracovaním, alebo v sušenom (dehydrovanom) stave, a teda v stave v akom sa reálne v krmive mäso nachádza.

 

Najprv je potrebné si uvedomiť, že čerstvé mäso obsahuje 70% až 75% vody (v závislosti od druhu mäsa), ktorá sa tepelnou úpravou pri výrobe granúl stratí a v krmive potom zostane približne už len jedna štvrtina z pôvodného množstva. Veľa zákazníkov si tento fakt neuvedomuje a výrobcovia krmív to veľmi dobre vedia. S veľkou slávou teda na balenia granúl umiestňujú informáciu o tom, že ich krmivo obsahuje 80%, či dokonca až 90% mäsa. Pretože vedia, že na zákazníka to platí.

 

V žiadnom finálnom produkte suchého krmiva, teda granúl, sa nenachádza mäso v čerstvom stave! Ide len o legálny, avšak nie veľmi morálny reklamný ťah výrobcov krmív, ktorý ho robia len z jediného dôvodu. A to preto, aby ich produkt na polici medzi ostatnými vyzeral lepšie.

 

Naše krmivo LABANATO – Losos & Sladké zemiaky obsahuje 35% sušeného lososa, čo znamená, že na jeden kilogram granúl bolo použitých 350g sušeného lososa.

 

Ak teda prerátame obsah mäsa v našom krmive zo sušenej formy na mäso v čerstvom stave (prirátame 70% vody), zistíme, že na 1 kilogram nášho krmiva LABANATO bolo pri výrobe použitých približne 1,2 kilogramu čerstvého lososa, čo uvádzame aj na etikete nášho krmiva.

 

Ešte stále sa Vám to zdá tak málo? V našom krmive uvádzame obsah mäsa v sušenom stave, tak ako aj všetky ostatné použité zložky. U nás v LABANATO totižto svojich zákazníkov zavádzať nechceme 🙂

Môj pes má sklony k alergickým reakciám. Odporúčali by sme mi granule LABANATO - LOSOS & SLADKÉ ZEMIAKY?

Áno. V zložení sme sa snažili vyhnúť najbežnejším alergénom. Vďaka svojmu zloženiu, kombinácii lososa a sladkých zemiakov, je naše krmivo dobre znášané aj psami so sklonmi k alergickým reakciám. Chceli by sme však podotknúť, že každý psík je individuálny a teda žiadne, ani to najlepšie krmivo na svete mu nemusí sadnúť. Preto najlepším spôsobom ako zistiť či mu krmivo vyhovuje je proste vyskúšať ho.

Nie je vo vašej receptúre akosi málo tuku?

Európska agentúra pre krmivá spoločenských zvierat (FEDIAF) ale napríklad aj americká asociácia pre kontrolu krmív (AAFCO) uvádzajú minimálnu požadovanú hodnotu množstva tuku v krmive pre zdravé dospelé psy vo výške 5,5% v prepočte na sušinu. Ak teda množstvo tuku obsiahnuté v našom krmive (9,6%) s vlhkosťou 10% prepočítame na obsah v sušine, získame hodnotu 10,6%. Naše krmivo teda spĺňa potrebu tuku v krmive pre kategóriu dospelé psy.

Treba si uvedomiť, že potreba tukov a ich zastúpenie v kŕmnej dávke je podmienené dvoma základnými faktormi a to vekom psa a stupňom fyzického zaťaženia. Takže pri výbere krmiva je ich potrebné dôsledne zvážiť. Sedavý pes s menšou mierou aktivity potrebuje iný podiel tuku v krmive ako napríklad pes v záťaži. Na našej stránke sa dočítate, pre ktorého psa je naše krmivo vhodné a naopak aj to, ktorým kategóriám psov ho neodporúčame.

Pre aké psy je receptúra Losos & Sladké zemiaky primárne určená?

Receptúra Losos & Sladké zemiaky je vhodná pre:

  • menej vyťažených psov
  • psov so strednou aktivitou (pre psov so strednou aktivitou odporúčame riadiť sa vyšším dávkovaním v rámci našej odporúčanej normy dávkovania pre danú váhovú kategóriu)
  • ideálna je pre psov so sklonmi k alergickým reakciám (pri vážnejších stavoch je nutná konzultácia s veterinárnym lekárom)
  • pre starších psov bez zdravotných problémov (táto receptúra má vhodnú koncentráciu tuku a bielkovín aj pre starších psov)
  • obézne psy (vďaka koncentrácii tuku a vysokej kvalite a koncentrácii bielkovín je receptúra vhodná pre aj pre obézne psy)

Pre koho táto receptúra naopak vhodná nie je?

  • pre psov v záťaži (koncentrácia energie vo forme tuku nemusí byť postačujúca pre psov v záťaži)
  • pre feny v tretej tretine gravidity a počas kojenia (feny v tretej tretine gravidity a počas kojenia potrebujú vyšší prísun energie, preto odporúčame krmivo vyrobené špeciálne pre gravidné feny, ktoré má veľmi podobné vlastnosti ako krmivá určené pre šteňatá)
Sú granule LABANATO vhodné aj pre malé a trpasličie plemená psov?

Naše granule sú vhodné pre všetky dospelé plemená psov, aj keď by sme radi upozornili na fakt, že veľkosť granúl je rôzna a pohybuje sa v intervale od 0,5 cm až do 3 cm, čo môže, ale nemusí robiť malým psíkom problémy.

Ak sa obávate, že Váš menší psík bude mať problém s veľkosťou našich granúl, odporúčame Vám objednať si testovaciu vzorku.

Vaše krmivo obsahuje až 46% zemiakov. Prečo je to tak?

Áno, je to pravda. Naše krmivo obsahuje zemiaky a sladké zemiaky v troch rozličných formách. Treba si však uvedomiť, že krmivo LABANATO – Losos & Sladké zemiaky neobsahuje žiadne obilie, sóju a ani kukuricu. Zemiaky vo forme zemiakových vločiek sú veľmi dobré stráviteľné. Sladké zemiaky sú zasa bohaté na železo, vitamíny A, B, C, E a vlákninu.

 

Obsahom zemiakov sa netajíme a na etikete nášho balenia je to aj zreteľne uvedené. Sme jedným z mála výrobcov, ktorý uvádza percentuálne zastúpenie aj týchto zložiek, aj napriek tomu, že nám to legislatíva priamo neprikazuje. Rozhodli sme sa ísť cestou transparentnosti, nič neskrývame ani nezatajujeme. Aj keď si uvedomujeme, že v tomto biznise to bežnou praxou nie je.

Potreboval by som sa poradiť ohľadne výživy svojho psíka, na koho sa môžem obrátiť?

Môžete nás kontaktovať zaslaním emailu na našu emailovú adresu info@labanato.sk alebo vyplnením kontaktného formulára v sekcii „Kontakt“, sme tu pre Vás a radi vám poradíme.

Ako mám granule lisované za studena správne skladovať?

Granule lisované za studena skladujte na suchom, nie slnečnom mieste. Nepresýpajte ich do plastových a uzatvorených nádob bez prístupu vzduchu. Hrozí totiž, že sa granule zaparia a dôjde k ich rýchlej skaze.

Je možné si tovar vyzdvihnúť aj osobne?

Áno, tovar si môžete vyzdvihnúť aj osobne v našom sklade v logistickom centre Prologis pri Senci. Pri objednávke treba zvoliť možnosť osobného odberu. Adresu nášho skladu nájdete v sekcii „Spôsoby dopravy“.

Zasielate tovar aj mimo územia Slovenskej republiky?

Áno. Tovar zasielame napríklad aj do Českej republiky. Na možnosti dopravy do ostatných krajín EU však ešte stále pracujeme. V prípade záujmu nás prosím kontaktujte na našej emailovej adrese info@labanato.sk a my určite nájdeme spôsob ako doručiť tovar priamo ku Vám.

Ponúkate špeciálne zľavy pre chovateľov?

Áno. Ak ste chovateľ a máte zaregistrovanú chovateľskú stanicu, napíšte nám prosím pre bližšie informácie o chovateľských zľavách na našu emailovú adresu info@labanato.sk.

Predávate svoj tovar aj veľkoobchodne?

Nezáleží na tom či ste malý alebo veľký obchodný partner. Ak Vás oslovil náš produkt a chceli by ste s nami spolupracovať, kontaktujte nás prosím na našej emailovej adrese info@labanato.sk a radi vám poskytneme bližšie informácie.

Granule lisované za studena na Facebooku

Granule lisované za studena na Instagrame

Granule lisované za studena na Youtube

Granule lisované za studena na Facebooku

Granule lisované za studena na Instagrame

Granule lisované za studena na Youtube